Chronisch zieke mensen beschermen
januari 2010 Vorige week startte in het parlement de behandeling van het ‘Wetsontwerp houdende diverse bepalingen inzake de organisatie van de aanvullende ziekteverzekering’. Deze wet zal ingrijpende gevolgen hebben voor de mutualistische hospitalisatieverzekeringen zoals het CM-Hospitaalplan. Het wetsontwerp is het antwoord van de Belgische regering op de ingebrekestelling door de Europese Commissie op 12 december 2006. Naar aanleiding van een klacht van Assuralia, de beroepsvereniging van de verzekeraars, verplichtte de Commissie ons land om zijn wetgeving aan te passen. Volgens de Commissie treden de aanvullende ziekenfondsverzekeringen in concurrentie met de producten van commerciële verzekeraars en moeten ze bijgevolg beantwoorden aan dezelfde voorwaarden, opgenomen in de Europese verzekeringsrichtlijnen. Het nu voorliggende wetsontwerp legt de ziekenfondsen bijkomende verplichtingen op onder meer inzake minimale reserves, solvabiliteit, waarborgfondsen en vorming van de personeelsleden. De premietaks van 9,25 %, die nu enkel geldt voor commerciële verzekeraars, zal in de toekomst ook van toepassing zijn op de bijdragen van de mutualistische hospitalisatieverzekeringen.
CM verzet zich niet tegen de gelijkschakeling van het wettelijk kader, maar wil voorkomen dat de chronisch zieke mensen het kind van de rekening worden. De zogenaamde wet Demotte verplichtte de ziekenfondsen om in hun hospitalisatieverzekeringen voorafbestaande aandoeningen te vergoeden. Deze verplichting vervalt ten gevolge van de voorgestelde wetswijzigingen. CM betreurt dat chronisch zieken minder beschermd zullen zijn en pleit ervoor om de bepalingen van de wet Demotte op te leggen aan heel de verzekeringssector. Een alternatief voor de veralgemening van de wet Demotte bestaat erin dat de overheid een krachtige fiscale stimulans geeft aan verzekeringen die personen met een voorafbestaande aandoening een hoge mate van bescherming bieden, door ze vrij te stellen van de premietaks. De ziekenfondsen vervullen een belangrijke sociale rol. Ze zorgen voor de betaalbaarheid en toegankelijk van de hospitalisatieverzekeringen en garanderen dat niemand wordt uitgesloten op basis van een chronische aandoening. CM rekent er op dat de overheid ervoor zorgt dat de ziekenfondsen deze sociale rol verder kunnen opnemen. Marc Justaert
Een belangrijk verschil met de commerciële verzekeraars blijft dat de ziekenfondsen enkel hun eigen leden aanvullend kunnen verzekeren. Daardoor kunnen zij geen bedrijfsgebonden collectieve hospitalisatieverzekeringen aanbieden en kunnen ze ook geen leden aansluiten van een ander ziekenfonds.
Voorzitter CM

